AGROTECH 2021

Za nami trudny, pełen niepewności sezon. Wiosna rozpoczęła się od wybuchu pandemii, która zweryfikowała ambitne plany wielu producentom. Pojawiły się uzasadnione obawy o pracowników, a także o możliwości sprzedaży. Konsumpcja w Polsce spadła. Podobne tendencje obserwowaliśmy w innych krajach do których eksportujemy nasze owoce i warzywa. Przy dużej nadpodaży produktów, najważniejszym argumentem zachowania ciągłości sprzedaży była wysoka ich jakość. Pod pojęciem jakości nie kryły się tylko takie cechy jak: wygląd, jędrność, brak uszkodzeń, czy brak żerowania szkodników. Najważniejszym kryterium było bezpieczeństwo, czyli brak pozostałości pestycydów. Dla niektórych polskich producentów był to szok, ale restrykcje w tym zakresie będą tylko większe. Uchwalenie przez parlament europejski tzw. „zielonego ładu” nakłada na nas wszystkich obowiązek redukcji stosowania chemicznych pestycydów i dokonania we własnym zakresie audytu dotyczącego stanu naszych gleb.

W ASCROP staramy się być zawsze dobrym i pewnym źródłem informacji, dlatego dla wszystkich naszych producentów przygotowaliśmy kolejny już AGROTECH 2021. Rozpoczynamy go od przedstawienia dwóch nowych projektów: Dbanie o glebę oraz zero pozostałości. Oba te przedsięwzięcia są silnie związane z obecną sytuacją na rynku owoców i warzyw. Pokazujemy, że wiele produktów nawozowych wpływa jedynie na plon, nie przyczyniając się do poprawy właściwości fizyko-chemicznych gleby – bo tak jest łatwiej. 

Na kolejnych stronach prezentujemy wyniki badań z zastosowaniem różnych form boru. Wielu producentów zadaje nam pytania, czy lepsze są borany, czy może płynne boroetanoloaminy. Wyniki są zaskakujące.

Niewątpliwie najgorętszym tematem jest brak lub silne ograniczenie zapraw nasiennych. W tym sezonie, pełnym wilgoci i wysokiej presji chorób, dużym problemem była zgorzel siewek, prowadząca do eliminacji całej produkcji. W tym celu przeprowadziliśmy kilka doświadczeń kładąc nacisk na kiełkowanie, stabilizację oraz ukorzenianie. Wyniki są bardzo obiecujące.

Na koniec opublikowaliśmy wyniki badań naukowych prowadzonych w uprawie sałat i owocach jagodowych. Wysoka presja szarej pleśni w tym sezonie była doskonałym czasem na przetestowanie dwóch nowych fungicydów Romeo i Julietta.  

Uważamy, że rolnictwo opiera się na wymianie myśli i doświadczeń, dlatego Agrotech 2021 jest dostępny na Państwa prośbę (za pośrednictwem formularza kontaktowego lub e-mail info@ascrop.pl).

Zapraszamy do fachowej lektury.

Niniejsza strona używa plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie.
Ok